Égetően szükség van egy olyan önéletrajzi formára, ami 5 másodperc alatt átlátható. Az amerikai típusú önéletrajz pontosan ilyen! Ma egy HR-es sem mondaná, hogy az önéletrajzban a célkitűzések szükségtelenek. Azt már tudod, hogy milyen nagy szerepe van a készségek és képességek feltüntetésének, de hogy igazán meggyőzd a munkaadókat, egy célkitűzés nagyot dob az önéletrajzodon. Tudni fogják, hogy mit akarsz tenni, és hogy rendelkezel-e a munka elvégzéséhez szükséges készségekkel.
Az amerikai típusú önéletrajz kulcspontja: a célkitűzés
Először is a célkitűzés egy rövid, célzott kijelentés, amely egyértelműen körvonalazza karriered irányát, miközben egyidejűleg úgy pozícionál téged, mint aki tökéletesen passzol a munkáltató számára.
Ha egy ilyen cél szerepel az önéletrajzodban, fontos, hogy testreszabd a kívánt pozíció érdekében! Minél konkrétabb vagy, annál nagyobb az esélye, hogy felfigyelnek rád. Hasznos minden új pályázatra új célt írni.
A célkitűzés kidolgozásakor a konkrét készségekre és tapasztalatokra kell összpontosítanod, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a munkához. Csak azokat a célokat kell közölni, amelyek a vállalaton belül megvalósíthatók.
A célkitűzés egyik veszélye az, hogy túl sokat koncentrálhat arra, amit karriered során kívánsz elérni, és nem eléggé arra, hogy hogyan fogsz hozzáadott értéket nyújtani a vállalatnak.
Mielőtt nekiállsz, nézz utána dolgoknak!
Jelentkezés előtt meg kell értened a vállalat értékeit és alapvető kompetenciáit. Elemezd a munkaköri leírás legfontosabb felelősségeit, és illessz be kulcsszavakat valamint kifejezéseket a munkatapasztalatba, majd a kísérőlevélbe annak igazolására, hogy Te tökéletesen megfelelsz a beosztásnak.
Így épül fel az amerikai típusú önéletrajz
Amit ebben a részben olvashatsz, azt itt tudod megvizsgálni a mintákban.
A legelején egyértelműen a szükséges adatok legyenek!
NÉV; telefonszám, e-mail, és esetleg egy településnév, de az sem fontos ,és hidd el, nem kíváncsiak az utca és házszámra, hagyd ki belőle!
Még valami: még mai is találkozunk olyan e-mail címekkel, ami egyáltalán nem professzionális. Például ilyen címmel ne is jelentkezz: x_y91@gmail.com!
Ezt kövesse a célkitűzés, amiből rájönnek, hogy Te vagy a hasznos jelölt a számukra.
Ezután a kiemelt szakmai eredményeket, erősségeket tartalmazza az amerikai típusú önéletrajz. Kerüld a sablonos készségek és képességek felsorolását! Ha mégis beleírnád, akkor támaszd alá azt. Ide sikeresen megvalósult dolgokat kell írni, és amiben jó vagy. Lásd a mintában!
Majd jöhetnek a munkatapasztalatok felsorolása, mondhatni a rutin meg az évek… Ezt időben visszafelé tedd meg. Írd le a pozíciót, a cég nevét, a dátumot hozzá, és RÖVIDEN, hogy milyen feladatokat láttál el!
A végére jöhet a tanulmányok és az egyéb! Elegendő leírni a főiskola/egyetem nevét, és hogy mit végeztél. Felesleges felsorolni az általános és középiskolát.
Az egyébhez tartoznak a nyelvtudáshoz, programokhoz kapcsolódó ismeretek, jogosítvány feltüntetése, esetleg még a hobbi.
Ha érdekel a minta, akkor kattints ide!