Te is imádod amikor felveti a főnök, hogy “na, eljött a brainstorming ideje”? Főleg, amikor egyáltalán nem számítasz rá, most komolyan akkor vedd elő a legkreatívabb ötletedet? Sokan a hátuk közepére sem kívánják ezt. Hogy lehetne úgy csinálni, hogy élvezetes és hatékony is legyen?
A brainstorming célja nem az, hogy csak egy ember hirdesse az igét, hanem hogy a csapatban mindenki kreatív legyen
A brainstorming lényege, hogy a csapattagok közös erőbedobással, egyenkénti ötletadással megoldást találjanak egy problémára. Arra kell törekedni, hogy minél több ötlet szülessen, de ne csak 1-2 embertől. Alapvető etikett, hogy ilyenkor tilos egymás ötletét lehordani. Nem a versengés a cél, hanem az együttműködés. Nyugodtan rugaszkodj el, sokszor a legvadabb ötletek válnak be leginkább.
Fontos lépések egy stratégiai brainstormingra
A cél: sok ötlet összegyűjtése. Nem a jó, hanem a számos ötleté. Minél több áll rendelkezésre, annál könnyebb válogatni.
Nézzük a lépéseket:
- gyűjtsd össze az összes embert aki fontos a projektben, még lehet ügyfél is, hiszen velük együtt dolgozol csapatban;
- legyen egy “asszisztens”, aki az ötleteket felírja egy lapra;
- ha az óra indul, mondjátok az ötleteket;
- tilos kritizálni, nincs rossz ötlet → a kritika megöli a kreativitást;
- ne egymás alá írjátok fel az ötleteket, hanem össze-vissza, mert így nem a megszokott módon látjátok a listát, és ez nem kapcsolja ki a kreativitást;
- használjatok post-it-et is az ötletek jegyzetelésére;
- ha szükséges, rakjatok be a háttérbe akár egy kellemes, akár egy zúzósabb zenét;
- adott idő alatt fejezzétek be, majd kezdjétek el ott helyben szelektálni!
A brainstorming előnyei
Nem kell várni a tökéletes ötletre, lehet önteni mindent a közösbe, mert előfordul, hogy a gyengébbre sikerült tipped fogja elvezetni a kollégádat egy zseniálishoz. Egy-egy projekt kapcsán azért is hasznos a brainstorming, mert kirajzolja azokat a kívánt fejlesztéseket, amelyekről nem is tudtad, hogy szükségesek lehetnek. Ha papírra kerülnek az ötletek, az lehet nem oldja meg egyből az aktuális problémát, de a felsoroltak akár hónapokig segíthetnek a kreatív gondolkodásban, a tényleges munkamenetben. Végül a brainstorming megteremt egy ítéletmentes, együttműködő légkört, amiben szívesen dolgozik az ember.