A projektmenedzsment a vállalkozásokban a vezetői filozófia részévé vált, és az üzleti szervezet minden hierarchiáján megjelenik. A projektmenedzsment szakértelem iránti igény továbbra is növekszik, mind a multiban, mind a KKV szektorban.
A növekvő költségnyomás, valamint a hazai és nemzetközi verseny hatására a vállalatok folyamatos változásokon mennek keresztül. A jelenlegi tendencia a diverzifikált szervezetektől a karcsú hierarchiák felé mutat. Egyre több vezetőnek van egyre kevesebb alkalmazottja. Ez lehetséges az agilis módszerek elterjedésének köszönhetően is, azonban a karcsúsítás és a szervezetek tanulási képessége nagyban hozzájárul az átalakuláshoz. A feladatok átfutási ideje csökken, és a vezetők, illetve a menedzserek szerepe megváltozik.
Karriertervezés projektvezetőként vagy projektmenedzserként?
A projektvezető és a projektmenedzser fogalmakat manapság még mindig felváltva használják, bár ezek a funkciók nagyon különböznek egymástól. Itt olvashatod – az oldal vége felé-, hogy mi a fő különbség.
A projektvezető inkább az emberekre, a csapatára fókuszál. A beosztottak egy viszonylag kis részét vezeti, akik egyben funkcionális szervezeti csoportok felépítését is biztosítják.
A projektmenedzsment viszont a társaság egyes szervezeti egységeinek, vezetőinek feladatait foglalja magába, ahol a fókusz inkább a számokon van. A projektmenedzsment azt jelenti, hogy bizonyos célokat korlátozott időn belül, korlátozott erőforrásokkal, a megfelelő szakértőkkel kell elérni.
Folyamatos fejlődés, tanulás szükséges
A karriertervezés során az egyre nagyobb volumenű és komplexitású projektek mellett, a projektben dolgozók kompetenciájának szisztematikus fejlesztése kíséri, ami így növeli a termelékenységet, és mérhető hozzáadott értéket jelent a vállalat számára. Ezáltal egyre összetettebb és kockázatosabb projektek vezetésével bízzák meg a projektmenedzsert.

A tervezés előnyei a szervezet számára:
- A fiatal vezetők fluktuációját ellensúlyozni lehet a cégben történő karriertervezés során, ha szisztematikusan építik fel és kötik össze a vállalat hosszú távú céljaival.
A tervezés jelentős hatással van az adott alkalmazottra, erősebb motivációval bír majd a világosan meghatározott célok és feladatok által.
- Szisztematikusan és célzottan kerül elemzésre az alkalmazottak erősségei és fejlesztési potenciáljai. Az egyéni és testreszabott tréningek során a fejlődés garantált, aminek köszönhetően több sikeres projektet szállít.
- A vállalat vonzó munkáltatóként mutathatja be magát, mint a különböző karrierutakat biztosító alkalmazottat a munkavállaló számára.
A tervezés értékei az egyén szempontjából
- A kijelölt pálya eredményeinek köszönhetően a munkavállaló számára további karrierlehetőséget biztosít.
- A munkavállaló nagyobb felelősséget és lehetőséget kap az elérhető céloknak köszönhetően.
- Az alkalmazott jobban megismeri személyes erősségeit és gyengeségeit a tréningek, és a visszajelzések által.
- Fokozódik a vezető és az alkalmazott közötti kommunikáció, ebből kifolyólag nagyobb a bizalom.
Hol kezdjem a karrierem?
Sokan nem szeretik a multikat, mert az az ellenérvük, hogy multis katonákat képeznek, azonban, ha multiban kezdenél el dolgozni – méghozzá nagyon strukturáltan-, egy kialakult hierarchia szerint indulhat el karriered.
Nagyon sok tréning, és karrierút közül választhatsz. Ha most kezded pályád, akkor pályafutásod szempontjából előnyt jelent a multi. De ha már rendelkezel többéves tapasztalattal, akkor átmehetsz a KKV szektorba, mivel a tudásoddal új szemléletet tudsz vinni a cégbe. Azonban ezekhez a változásokhoz a KKV cégeknek is nyitottnak kell lenniük.
Lehetséges karrierszintek
- Junior projektmenedzser
- Projektmenedzser
- Senior Projektmenedzser
- Multi-projektmenedzser
- A Projektiroda (PMO) vezetője
- Programmenedzser
- Projektportfólió menedzser
Karriertervezés lépései a vállalatban
- Karriercélok meghatározása, mindig négy évre előre
- A képesítési szintek kijelölése
- Kitűzött mérőszámok megtervezése, hogy majd az elért számokat össze lehessen hasonlítani
- Kiértékelések
Fontos személyes fejlődési mérföldkövek a karriertervező szempontjából
Sokan úgy tekintenek a képzésekre, hogy csak ott ülnek egész nap, és bulinak fogják fel. Azonban ez sokkal többről szól. Ha figyelsz, és csak az elhangzottak 10%-át ülteted át a gyakorlatba, már akkor is hatékonyabbá válsz.
Mi lenne, ha valaki napi 1%-kal jobbítaná a saját, és mások munkáját?
Milyen kérdéseket tegyél fel magadnak a jövőd szempontjából?
- Mi az, amit dolgozni szeretnék a jövőben?
- Mi lenne az ideális munka?
- Kipróbáltam már?
- Miben vagyok kiváló?
- Mik a gyengeségeim?
- Miben kell fejlődnöm?
- Mik voltak az eddigi sikereim?
- Amivel most foglalkozom, azt szívesen végezném a jövőben is?
Hogyan lehetséges az individuum továbbképzése?
- Jelentkezz aktívan továbbképzésekre, keresd meg azt, ami hasznos, és ami érdekel
- Építs kapcsolatokat workshopokon
- Keress mentort, coach-ot, aki segít a fejlődésben
- Vállalj a megbeszéléseken, értekezleteken prezentációkat
- Dolgozz proaktívan, ha kiegészítő feladatok vállalsz el
Ha tervezel, akkor már a jövőbe vezető úton haladsz
Mind a cég, mind a munkavállalónak fontos a karriertervezés, hiszen növekszik a jól képzett projektmenedzserek iránti igény. Ezért nem csoda, hogy egyre több vállalat vagy vásárol hiányzó forrásokat, vagy saját magának képzi jövőbeli vezetőit.
Amit hasznos lenne magaddal vinni: tervezd meg, hogy mit szeretnél elérni a jövőben, és TEGYÉL is érte!