Előfordulhat, hogy már töltöttél ki egy ilyet, csak nem tudtad, hogy az épp egy numerikus gondolkodási teszt (numerical reasoning test). Bizonyos pozícióknál a kitöltése a kiválasztási folyamat része. Ez történhet online is, illetve élesben az interjún. A teszttel feltérképezik a matematikai gondolkodásmódodat, tehát jól jön, ha könnyedén mozogsz a számok és műveletek körében.
A numerikus teszt lényege
A feladatok során boldogulnod kell az instrukciókkal (egyáltalán megérted-e őket?), ki kell szűrnöd az adatokat a grafikonokból/táblázatokból, majd felhasználni őket a megoldáshoz. A teszt az alapműveletekre épít (×,÷, +,-), emellett megjelennek matematikai fogalmak is, például arányszám, százalék stb. A pályázóknál eltérő teljesítmények születnek, mivel különbség lesz a feladatok megértésében, az információk szűrésében és a műveletek alkalmazásában.
A numerikus teszt eredménye egy világos képet ad a munkáltatónak, hogy mennyire vagy tisztában a mennyiségi fogalmakkal, és hogyan kezeled a számszerű adatokat. Ha magas numerikus intelligenciával rendelkezel, akkor kirázod a kisujjadból a matematikai elveket, produktívan dolgozol a számokkal, és ugyanilyen módon alkalmazod a problémák megoldására.
A numerikus teszt 2 fajtája
A vállalatok gyakran kombinálják a numerikus teszteket egy másik teszttípussal, például verbális gondolkodási tesztekkel, logikai-és szituációs gondolkodási tesztekkel. Általánosságban elmondható, hogy a numerikus tesztek két kategóriába sorolhatók: sebességteszt és teljesítményteszt.
Ami mindkettő közös vonása, hogy nyomást gyakoroljon Rád, így látható lesz, hogy mennyire jól teljesítesz.
#Sebességteszt
A sebességteszt viszonylag egyszerű, felmérik, hogy hány kérdésre tudsz helyesen válaszolni adott idő alatt. Ha végezni szeretnél vele, akkor meglehetősen iparkodnod kell.
(Megnyugtatásként mondanánk, hogy alapból úgy tervezik ezeket a teszteket, hogy a legjobb képességűek is csak kis valószínűséggel tudják megoldani az összeset.)
#Teljesítményteszt
Jóval összetettebb a fentinél. Feszegetik a kérdések nehézségi szintjét, amivel egy ember megbirkózhat. Itt bőséges az időkorlát, a teszt során növekedik a nehézségi szint. Ezek a kérdések a meglehetősen egyértelműtől a bonyolultig terjednek. (Azért egyetlen jelölttől sem várható el az összes tökéletes megválaszolása.)
A munkáltató célja a numerikus teszt bevetésével
A szervezetek által generált vagy az érintettek által közölt numerikus adatok kritikus információforrás az eredmények eléréséhez, az előrehaladás nyomon követéséhez és az üzleti célok megvalósításához. Ezért a munkáltató nem hiába várja el, hogy képes legyél numerikus adatok gyűjtésére, értelmezésére, elemzésére és bemutatására.
A munkaadó a numerikus teszt eredményeit felhasználja annak kiértékelésére, hogy Te milyen mértékben vagy:
- képes célravezetően azonosítani a vállalkozáshoz kapcsolódó kritikus kérdéseket, és logikus következtetéseket levonni olyan numerikus adatokból, mint például teljesítményadatok, pénzügyi eredmények és elemzési jelentések;
- képes a teljesítmény és az előrehaladás effektív figyelemmel kísérésére numerikus mutatók, például diagramok és táblázatok alapján;
- képes az üzleti vállalkozásokkal kapcsolatos kérdéseket diagramok és táblázatok formájában egyértelműen bemutatni és továbbítani a fő érdekeltek számára.
Mely munkakör jelentkezésekor rakhatnak elém egy numerikus tesztet?
A következő állásoknál nagyon fontos a problémamegoldó numerikus készség: pénzügyi tanácsadó, pénzügyi menedzser, adatelemző, könyvelő stb. Tehát olyan területen, ahol költségvetéssel, gazdasági mutatókkal, üzleti tervekkel, könyveléssel foglalkoznak.